Genel Seyahat

Hollanda’nın Yel Değirmenleriyle ünlü Kasabası; Zaanse Scahns

14 Haziran 2017

Hollanda kırsalına uzanmak ve kasabalarına gitmek Amsterdam’dan öyle kolay ki, kanal etrafındaki yel değirmenleri ve ikonik evleri ile ünlü Zaanse Schans’ı gezinize katmazsanız pişman olabilirsiniz. Ama şanslısınız ki Amsterdam’a gitmeden bu yazıyı okuyorsunuz.

Bu büyüleyici kasaba için yarım gününüzü ayırmanız yeterli.

Amsterdam’dan Zaanse Schans’a nasıl gidilir?

Amsterdam’dan Zaanse Schans’a gitmek için Amsterdam Central Station’dan kalkan tren ya da otobüsü tercih edebilirsiniz. Trenle gitmek isterseniz Koog Zaandijk’e bilet alıp 20 dakikada ulaşablilirsiniz. Tek dezavantajı tren istasyonunun Zaanse Schans’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde olması. Bence tren hava güzel iken tercih edilebilecek bir opsiyon zira Zaanse Schans çok rüzgarlı ve soğuk bir yer. Otobüsle gitmek isterseniz de 391 numaralı otobüsle 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Son olarak, otobüs bileti 10 Euro iken tren bileti 7 euro civarı ve seferler 10 15 dk aralıklarla gerçekleşiyor!

Zaanse Schans’da Görülmesi Gereken Yerler

Zaanse Schans için çok sayıda yel değirmeninden ve zanaat atölyesinden oluşan bir açık hava müzesi diyebilirim. Yel Değirmenlerine dair önemli bir ayrıntı da bir çoğunun 1960’larda orijinal yerlerinden buraya taşınması. Sebebi ise basit; bulundukları yerlerde şehirlerin büyümesiyle yok olup gitmesinler diye.

Zanaat Atölyeleri

Gitmeden önce burayı sadece yel değirmenlerinden ibaret sanıyordum ancak gittiğimde gördüm ki kasabayı turistik hale getirmek için yel değirmenlerine ek olarak bir sürü atölye kurulmuş; peynir yapımı, tahta ayakkabı olan “clog” yapımı gibi. Bu dükkanlarda hem alışveriş yapıp hem de Hollanda tarihine dair bilgiler edinebilirsiniz. Benim en beğendiğim dükkan clog’ların kronolojik olarak sergilendiği ve nasıl yapıldığına dair workshop verildiğiclog shop oldu. Clog; Hollandalıların uzun yüzyıllar boyunca zorlu doğa şartlarında giydikleri tahta ayakkabılar. Bunların yöreye, kullanım amacına göre değişen o kadar çok çeşidi var ki… Ben biraz hayran kaldım açıkçası. Bir de workshopta gözümün önünde en baştan tahta ayakkabı yapılması çok hoşuma gitti. Tavsiyem, Zaanse Schans’ın soğuk havasında bu dükkanlara gir çık yaparak ısınmanız ve keyifli vakit geçirmeniz:)

 Yel Değirmenleri

Atölyeleri turladıktan sonra kanal boyunca uzananYel Değirmenlerini görmeye başlıyorsunuz. Hava öyle rüzgarlı oluyor ki boşuna bu yel değirmenleri buraya kurulmamış diyor insan. Toplamda 16 adet Yel Değirmeni var ve her birinin işlevi farklı kimisi boya üretirken kimisi yağ üretiyor. Günümüzde bunlardan 6 tanesi çalışır vaziyette ve 3 Euro gibi bir ücrete ziyaret edebilirsiniz. Yel değirmenlerini uzaktan fotoğraflamak bana yetti bu sebepten içlerine girmedim.

Gezdiniz dolaştınız, karnınız acıkmaya içiniz üşümeye başladıysa bu tatlı Bakery’e gidip waffle sıcak çikolata ikilisini tercih edebilirsiniz. Tam instagramlık bir yer değil mi? (Burası Bakery Museum diye geçiyor, kasaba zaten küçük kolaylıkla bulabilirsiniz 🙂

Dönüşe geçerken kasabadaki evlerin arasına dalıp, yemyeşil doğa ile uyum içerisinde bütünleşmelerine hayran kalabilirsiniz. Gezerken insanların gözündeki huzuru gördüm diyebilirim.

Biraz kalabalık ve turistik ögeleri çok olsa da, cennetten bir parça gibi duran bu kasabadan huzurla ayrılacaksınız.

 

 

0

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply