İstanbul

Balat’da Kahve Molası: Coffee Department

26 Haziran 2017

Coffee Department adını sıkça duyduğum, Kahve Festivalinde kahvelerini keyifle tattığım ama bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım üçüncü dalga kahvecilerden biriydi. Bir gün arkadaşım Cansu, mekanın kurucusu Metin’i tanıdığını ve beni kendisiyle tanıştırabileceğini söyleyince Balat’a Coffee Department’ı ziyaret etmeye karar verdik.

Balat’ın renkli sokaklarında çocukların ve esnafın sesleri birbirine karışıyor. Buranın ruhu bambaşka. Bizim gibi şehrin çeperlerinde yaşayanların mahalle kültürünü hissetmesi mutluluk sebebi. Kürkçü Çeşmesi Sokak’a sahilden ulaştığımızda Coffee Department’ı solumuzda görüyoruz. Dışarıdan oldukça sade bir mekan. Bu sadeliğe, içeriye girince sizi etkisi altına alan kahve kokusu eşlik ediyor. Anlayacağınız üzere burası hem bir kafe hem de üretim merkezi ya da kendi deyimleriyle kavurmahane. Yani kahveler burada yanı başınızda kavruluyor size de kahvenizi içerken kavrulması kavrulma süreçlerini gözlemlemek kalıyor. Metin bize burada aynı zamanda workshopların da yapıldığından bahsediyor. Workshoplardan haberdar olmak için Coffee Department’ı sosyal medyadan takip edin diye hatırlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Metin kahve hobisini işine dönüştürebilen şanslı azınlıktan. 2015 yılında Coffee Department’ı Balat’da kurmuş. Neden Balat’ı seçtin diye sorduğumuzdaysa tanıdık bir cevap alıyoruz. Buranın ruhu karakteri bambaşka diyor. Herkesin Balat’ı sevmesindeki ortak neden bu sanırım. Kahveleri büyük toptancılardan alıp, burada kavuruklarını söylüyor. Kahve çekirdeğine karar verirken önce numune çekirdeklerle cupping yaptıklarını sonra seçtiklerini söylüyor. Tüketiciye kaliteli kahve sunmayı ne kadar önemsediklerini burdan da anlayabilirsiniz. Yakın zamanda websitelerinden kahve satışı da başlatmışlar. Sevdiğiniz Coffee Department kahvelerini online olarak kolaylıkla evinize sipariş verebilirsiniz. Coffee Department deyince aklımıza doğal olarak sadece kahve ikram ediyorlar gibi bir düşünce geliyor ama onlar çay sever müşterilerini de unutmamışlar. Fransa’dan birbirinden güzel çaylar geliyormuş bu tatlı mekana.

Biz Balat’da ve Coffee Department’da olmaktan çok keyif aldık. Mekanları sadece kendileriyle değil bulundukları yerle de değerlendirmek lazım. Bu açıdan Coffee Department favorilerim arasında yerini aldı. Ziyaret ederseniz Metin’e benden selam söylemeyi unutmayın. Misafirperverlikleri için Coffe Department ekibine teşekkürler.

 

Künye

 

Konum: : Kürkçü Çeşmesi Sokak, No:5/A, Balat, Fatih, 34087

 

Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08.00 – 18.00 arası, hafta sonu da 09.00 – 19.00 arası

 

Websitesi: http://coffeedepartment.co/

 

 

0

No Comments

Leave a Reply