Genel

Diş Telleri Taktırmaya Nasıl Karar Verdim?

4 Ağustos 2017

Kendim hakkında ne merak edilir diye düşündüğümde birden aklıma geldi: “neden tellerle nasıl yaşadığımı yazmıyorum ?” Aklıma gelir gelmez de hemen kardeşimden bu fotoğrafı çekmesini rica ettim. Bu sayede sanırım ilk defa tellerimi göstererek gülümsemiş ve bunu binlerce insanla paylaşmış oluyorum. Şimdi sizler için yaptığım bu fedakârlığı göz önüne alarak yazımı okursanız daha iyi olur.

Çocukluk

Küçüklükten beri alt çenem dar yani gelişimini eksik tamamladığı için alt ve üst dişlerim arasında kilometreler vardı. Bu durum maalesef ki epey çirkin bir gülüş yaratıyor. Güldüğünüzde üst dişleriniz ağzınızdan fırlayacak gibi oluyor. Bu görüntüden hiçbir zaman hoşlanmadım ancak ortaokul ve lise yıllarında hem maddi sebeplerden hem de benim diş teli takmaya gönlüm çok razı olmadığından diş teli taktırmadım. Ancak o zamanlar gittiğim doktorum takıp çıkarılabilen damaklı telle de bu işin hallolabileceğini iddia ederek bizi bu ucuz ve daha kolay görünen tedavi metoduna ikna etti. Ben 7 ya da 8.sınıfta hatırlamadığım bir süre boyunca taktım. Okulda yemekte çıkarırken yemekhane tepsisinde unuturdum hatta:)Buyöntem tabi ki işe yarar gibi yapsa da hiç işe yaramadı. Dişlerim eski haline döndü. Bu sayfa böyle kapanınca ben liseye başladım ve kimse bana o çirkin kalıcı telleri taktıramaz dedim. Malum lise yılları serde ergenlik ve özgüven eksikliği var. Üniversiteye geçtiğimde ise yüzümün oturup şekil alması ile kendi kendime tellere ihtiyacım olmadığına ve görüntümün o kadar çirkin olmadığına karar verdim. Kahkaha atarken istemsizce ağzımı kapatma ihtiyacım da hiç sorun teşkil etmiyordu o sıralar. Fiziksel görünümün dışında ise asıl en büyük problem çene duruşum sebebiyle uykuda kaslar gevşeyince ister istemez ağzımın açılmasıydı. Güne ağız kuruluğu ile başlamak ve geceyi ağzınızdan giren bakterilere maruz kalarak geçirmek tahmin edebileceğiniz üzere hiç sağlıklı bir durum değil.

Üniversite Yılları

Üniversite yıllarımda bunu göz ardı ettim hatta öteledim diyebilirim. O yıllarda Amerika’da exchange yaparken bir gün dişlerimde eşsiz bir ağrıyla uyandım. Küçücük alt çenemde ağzımda yer olmadığı halde bir de 20lik dişlerim çıkmaya çalışıyordu. Birçok hastalığım var, ameliyat da geçirmiş biri olarak ben hayatımda kendimi bu kadar çaresiz ve acılar içerisinde hissetmemiştim. Dişim öyle bir zonkluyordu ki sıvı dışında hiçbir şey yiyemedim. Bir de Amerika’da olduğumdan öyle leblebi gibi atacağım bir ağrı kesicim yoktu ve doktora gitsem muhtemelen minimum 500 dolar verecektim. Sağolsun Türk bir arkadaşım 1 tane Apranax verdi. evet 1 tane çünkü o da Türkiye’den getirmiş yani kaynaklar bayağı kıt. Apranax’ı  2’ye böldüm idareli kullanmaya çalıştım. Gece ağrı şiddetlendi ve tükürüğümü yutamaz hale geldim. Mideniz bulanacak olursa burayı geçin. (Gece boyunca tükürüğümü yutamadığımdan bir kaba tükürdüm. Tükürüğünü yutabilmek bile ne büyük mucizeymiş aslında. İnsan varlığından haberi olmadığı şeylerin değerini kaybedince anlıyor.) Mezun olduktan sonra sanki artık bir şeyler yaptırmam gerektiğini anlamaya başladım. Çünkü hayatımı böyle geçiremezdim. İnsan yaşı ilerledikçe geleceğini düşünmeye başlıyor ve daha sağlıklı kararlar alıyor.

Neden ben de herkes gibi dişlerini saklama gereği duymadan gülmeyecektim ki?

Tel taktırmaya karar verdiğimde geriye bu işin ehli iyi bir doktor bulmak kalıyordu. O sırada annem bir televizyon programında gördüğü doktordan bahsetti ve hemen randevu aldık. Henüz tedavim tamamlanmadığından doktorumun adını vermek istemiyorum ancak benim durumumda olan kişiler varsa onlara özelden yazabilirim.

Doktora gittiğimizde doktor bana durumu öyle güzel izah etti ve nokta atışı bir çözüm önerdi ki hemen kabul ettim.

Alt çenem gerideydi. Bunu zaten biliyorduk ancak bu durumda yaşamaya devam edersem dişlerimi baskılamaya devam edecektim ve orta yaşlara geldiğimde dişlerimin arası açılacak belki de dökülecekti. Doktor bunlardan bahsedince babaannem gözümün önüne geldi. Onun dişleri tam olarak doktorun bana çizdiği gelecek portresine uyuyordu. İşte o an tamam dedim önümde canlı kanlı bir örnek var ve ben öyle olmamak için bir an önce başlamalıyım tedaviye.

Ortodonti Tedavisi

 • Tellerin kuvvet uygulayıp dişleri geri çekebilmesi için alt ve üst çeneden toplam 4 azı dişi çekilecek.
 • Amerikan Damon sistem kapaklı şeffaf tel takılacak. Bu sistem standart metal sisteme göre daha pahalı ancak hem süreyi kısalttığı hem de daha estetik bir gülüş tasarladığı (dişleri yana da itebiliyor) için doktorun da önerisiyle bunu tercih ettik.

Önce 2 dişim daha sonra onlar iyileşince diğer 2 dişim çekildi. Hiçbiri de ne öncesinde ne sonrasında bana acı çektirmedi çok şükür ki. Ufak bir ağrı kesiciyle çekildiği günü atlatırsanız sorun kalmıyor.

Daha sonra ise teller ya da doktorun tabiriyle braketler takıldı. Tek tek lazerle tutturuldu ve ortalarından metal tel geçirildi. Kendimi ilk aynada gördüğümde ufak çaplı bir şok yaşadım. Doktordan çıktığımda ağzımdaki kalabalığa hala inanamıyordum. Yol boyunca önümdeki 1 yılın bu tellerle nasıl geçeceğini düşündüm. O anki görüntüm hiç olmadığı kadar kötüydü ağzımı toparlayamıyordum.

Ancak bilmediğim bir şey vardı o da dişlerimin süper hızlı bir şekilde düzeleceğiydi.

Bu 1 Yılın nasıl geçtiğini bir sonraki yazıda anlatacağım…

Takipte kalın 🙂

3+

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Eylül 6 Ağustos 2017 at 12:39

  Merhaba Beyza, şu sıralar çenemde göz ile görülür bir şekilde yamukluk yada kayma olduğunu farkettim ve dislerimin ağzımdaki yapısından kaynaklandığını düşünüyorum.Bu yazın benim için çok faydalı oldu .Önceden de dış teli taktirmayi düşünüyordum (cesaret edemiyordum) ama şu sıralar bu arzum arttı ve yakin zamanda iyi bi doktora başvurmayı planliyorum .Uzun lafın kısası bu yazı için teşekkürler ve bir sonraki yaziyi sabırsızlıkla bekliyorum .♥

  0
  • Reply Beyza Gökalp 6 Ağustos 2017 at 21:19

   Merhaba Eylül, bu yazıyı yazmamdaki amaç benim gibi durumda olan ama cesareti olmayan insanlarla iletişim kurabilmekti. Bunu gerçekleştirdiğim için çok mutlu oldum:) ihmal edip tedaviyi erteleyerek yıllarca yanlış yapmışım umarım sen en doğru tedaviyle sağlıklı dişlere kavuşursun 🙂 doktorumu merak edersen instagramdan mesaj at yazarım sana <3

   1+

  Leave a Reply