Genel Seyahat

Le Jardin Majorelle: Marakeş’in Parisli Bahçesi

15 Ağustos 2017

Şehir içre şehir derler ya İstanbul için Marakeş’te de bu özelliği yansıtan bir yer varsa orası da Le Jardin Majorelle’dir. Le Jardin Majorelle fransızca’da Majorelle Bahçesi demek.

Burayı her hangi bir bahçeden ayıran özellik ise ünlü modacı Yves Saint Laurent’in bir zamanlar bu bahçede yaşamış olması ve Fransız ressam Jacques Majorelle’in burayı yılda1 milyona yakın ziyaretçi alan Afrika’nın en meşhur bahçelerinden biri haline getirmesidir.

Yves Saint Laurent

Fransız ressam Jacques Majorelle (1886-1962) 40 yıl boyunca emeğini bu bahçeye adamış ve kendinden sonra dünyanın en zengin ve güzel bahçesi olan Majorelle Garden’ı bırakmış.

1966 yılına geldiğimizde ise Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé Marakeş’e ilk ziyaretlerini gerçekletirip Le Jardin Majorelle’i keşfederler ve vakitlerinin çoğunu burada geçirirler. Hayran oldukları bu bahçenin satılacağı ve yerine otel inşa edileceğini öğrendiklerinde buna bir çözüm olarak bahçeyi 1980 yılında satın alıp bahçenin içindeki Villa Oasis’te yaşamaya başlarlar.

 

Böylece de bahçenin günümüze olan yolculuğu devam etmiş olur. Talihi İstanbul’un kaybolan sayısız güzelliği gibi olmadığı için çok şanslı bir bahçe.

Bahçeye her geçen yıl dünyanın dört bir yanından bitkiler eklenir, sulama kanalları yenilenir ve bahçıvanların sayısı artar.

Bahçe adeta bir renk cümbüşüne dönüşür. Yves Sain Laurent bahçe için sonsuz ilham kaynağım demiş ve bu uğurda bahçeyi daha da güzelleştirmiş.

2008’de hayata gözlerini yumunca külleri hayatını geçirdiği Villa Oasis’in bahçesine savrulmuş.

Bahçe’nin Renkleri

Bahçeyi kuran Jacques Majorelle’in bahçeciliğe ve gezmeye olan merakı sayesinde bahçede bir çok bitki koleksiyonu var: kaktüs, egzotik bitkiler ve ağaçlar gibi. Bunlardan en göze çarpanı envai çeşitte ve devasa boyutta olan kaktüslerdi. Bizim İstanbul’da marketlerden kaktüs diye aldığımız minyatür şeylerin gerçek halleriyle ve boyutlarıyla karşılaşınca gözlerim fal taşı gibi açıldı.

 

 

Cobalt Mavisi / Majorelle Blue

Bahçenin renkli kişiliği size kendinizi çölün ortasında vahada gibi hissettiriyor. Hayal ile gerçek arasında hem içinde bulunduğunuz hem de her an yok olacağınız bir durum.

Bu çok renkli ve çeşitli ortamda dikkat çeken bir renk var ki o da MAVİ.

Ama bu maviyi özel kılan şey Majorelle mavisi olması. Keskin, canlı ve etkileyici.

İnsan her yerde aynı maalesef… Bambuların üzeri kazınmış.

Berberi Müzesi

Bahçenin içinde Y.S.Laurent’in de hayatını sürdürdüğü villada şu an Berber Müzesi var. Müzede Berber halkı ve kültürü hakkında az da olsa bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Giriş ekstra ücretli 30 DHs.

Berberi ya da Amazighleri Kuzey Afrikanın yerlileri olarak düşünebiliriz. 9000 yıllık bir geçmişleri var. Araplar bölgeye hakim olmadan önce bile burada yaşıyorlarmış. Kendilerine ait dilleri ve kültürleri var. Bugün oldukça geniş bir coğrafyada Cezayir, Fas, Tunus, Mali ve daha bir çok yerde dağınık gruplar halinde yaşıyorlar. Yıllarca Arapların politik ve kültürel baskıları altında yaşamışlar. Aslında hala da yaşıyorlar…Müze, bu çok zengin kültürü bütünüyle ele alması açısından önemli. Mesela Berberi kadınlarının farklı ortamlarda giydikleri çeşitli  giysileri görmek çok etkileyiciydi.

Müzeden Haber Var!

Müze bünyesinde yakın zamanda Yves Saint Laurent Marrakech Müzesi açılacakmış. Gidecekler bu yeni müzeyi de araştırabilir.

Aşağıdaki bağlantıda CNN’nin bahçe ve Marakeş hakkında 5 dakikalık kısa bir belgeseli var. Ben çok beğendim. Siz de yararlanın diye buraya ekliyorum 🙂

http://edition.cnn.com/2016/10/07/architecture/jardin-majorelle-yves-saint-laurent-marrakech-new-museum/index.html

0

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply