Genel

İSTANBUL’UN BUTİK MEKSİKA RESTORANI: LOS ALTOS İSTANBUL

5 Eylül 2017

Tam olarak Beyoğlu’nun da modası geçti muhabbetlerine son verecek harika bir mekan keşfiyle karşınızdayım. İstiklal Caddesi’nde Galatasaray’dan aşağıya kendinizi bıraktığınızda 200 mt sonra sağınızdaki apartmanın en üst katına çıkıyorsunuz ve tatatammm karşınızda panoromik Boğaz ve Tarihi Yarımada manzarasıyla Los Altos İstanbul Meksika Restoranı sizi karşılıyor. Burası öyle bir yer ki hem konum/manzara, hem ortam/ambiyans hem de yemek/lezzet olarak tek bir kusuru yok. Tüm nitelikleriyle birbirini tamamlıyor. Taksim’den Boğaza karşı uzanmışken Meksika esintilerini hissetmek her mekana özgü değil 🙂

Boğaz ve Tarihi Yarımada Manzarası

Taksim’de Manzaralı Terasıyla Los Altos

Bir akşamüstü spontane gitsek de rezervesiz tek masaya oturduk. Özellikle haftasonu gidiyorsanız tavsiyem MUTLAKA rezervasyon yaptırmanız. Manzaranın ve müziklerin tadını çıkarırken önden bir Cips&Guacamole söyledik.(21TL) İkisi de inanılmaz başarılıydı. Zaten daha sonra öğrendik ki her bir malzeme özenle seçiliyor, sos da havanda dövülüyormuş. Sonrasında Queso Fundido adını verdikleri restorana özgü erimiş peynir geldi.(18TL) Yine tadı güzeldi ama beni çok şaşırtmadı (mıhlamaya olan benzerliğinden olabilir). Son olaraksa Quesedillas De Carne yedik.(35TL)  Final gerçekten efsaneydi. Lezzetine hayran kaldık. Kesinlikle zincir yerlerde yediğiniz Quesedillasdan inanılmaz farklı her bir lokmada ALLAHIM İYİ Kİ dedirten sulu leziz bir tat bıraktı ağızda.

Hava kararınca müziğe ve manzaraya kendimizi bıraktık. Etrafımızda yabancıların olması, İngilizce sohbetlere kulak misafiri olmak İstanbul’un eski günlerine yavaş yavaş dönüyor olduğunun sinyallerini veriyor.

Kısa Kısa…

Yemek sırasında GÜM diye kuvvetli bir ses çıktı. Önce patlama sandık korktuk anca daha sonra garson arkadaşlar metro inşaatı sebebiyle ara ara böyle bir ses çıkıyor dediler…

Dans geceleri ve Jazz Sessionlar oluyormuş, instagram hesaplarında takip edin derim!

https://www.instagram.com/losaltosistanbul/

Saat 17 itibariyle servise başlıyorlar. Erken giderseniz kapıda kalırsınız 🙂

GÜZEL BİR HABER !

Restoranın topluma ve doğaya şahane katkısı ise İzmir SEFERİHİSAR’da kendi TARLASINI kurması. Bu haberi duyduğumda sanki dededen tarla miras kalmış gibi sevindim :)))

“İzmir Seferihisar Belediye’sinden tarla kiralayarak mutfağında kullandığı habanero ve jalapeno biberi, tomatillo (yeşil domates), mavi ve kırmızı mısır, marul, salatalık ve çilek ile Meksika mutfağının olmazsa olmazı kişniş ve lime (yeşil limon) yetiştirmeye başladı.” (Kaynak: http://bestylemagazine.com/meksika-restorani-los-altos-seferihisarda-kendi-tarlasini-kurdu.html)

Hep düşünürdüm butik ya da fine dining restoranlar üreticiyi daha çok desteklese, ithal ürün almak yerine organik üretim yapacakları kendi tarlalarını kursa diye… Tam hayalini kurduğum şeyi gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum Los Altos ailesini. İleride bir Meksika köyü kurarak ünlü restoranlara ürün tedarik edeceklermiş. Umarım bu hayalleri bir an önce gerçek olur.

KÜNYE

Adres: Yeni Çarşı Caddesi. Tomtom Mahallesi. No:38. İstanbul

Telefon: 0533 439 15 40

Çalışma Saatleri: Her gün 17.00- 02.00

0

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply