Boğaziçi Üniversitesi MBA

MBA Programı Nedir?

29 Ocak 2018

MBA Nedir?

MBA (Master of Business Administration) kariyerinde fark yaratmak isteyenler için tasarlanmış bir işletme yönetimi yüksek lisans programıdır. Türkiye’de ise daha çok tezsiz işletme yüksek lisansı olarak geçer ve işletme yüksek lisans programından farklı olarak tez yerine proje hazırlanır ayrıca derslerin teorik içeriği daha aza indirgenmiştir. Teknik detaylarından bahsedecek olursak Boğaziçi’nde MBA 1.5 yıldır ve yeni çıkan yasaya göre uzatma şansınız yoktur. Dersler hafta içi gündüz ve 5 günü kapsayacak şekildedir. Sıkıştırılmış bir program olduğundan ilk yılda dönem başına 7 dersten toplamda 14 ders alırsınız. 2. yılınız ise son döneminiz olduğundan simülasyon dersine ve proje hazırlığına yoğunlaşırsınız.

Genel hatlarıyla MBA böyledir. Okuldan okula farklılık gösterse de temel mantığı aynı olduğundan derslerin yapısı ve içeriği çok da değişmeyecektir. MBA size genel bir işletme bakış açısı sunar. Muhasebe, finans, makro ekonomi, pazarlama, operasyon yönetimi, örgütsel davranış vs. gibi işletme biliminin tüm farklı kolları hakkında temel bilgiye sahip olur bunların şirketlerde ne gibi fonksiyonları olduğunu ve ne gibi işlere tekabül ettiğini bütünsel bir bakış açısıyla öğrenirsiniz. Tüm bu dersler sayesinde kariyerinizde hangi yöne yatkın olduğunuzun ve hangi alanda ilerlemek istediğinizin farkına varırsınız. MBA eğitimini birlikte aldığınız kişiler ve hocaların da size katkısı çok fazladır.

Ayırt Edici Yönleri

MBA programı çok farklı disiplinlerden ve farklı meslek gruplarından seçilmiş kişilerden oluşur. Bunun kişinin gelişimine çok farklı katkıları olmaktadır. Bir şirkette bir departmanda çalıştığınızı düşünün. Etrafınızda sizin gibi düşünen ve bakış açısı benzer kişiler olur. Yaptığınız iş sebebiyle de işe karşı bir körlük oluşur. MBA tam da bunu kırıyor aslında. Kurumsalda çalışan biriyle kendi işi olan birini bir araya getiriyor. Ya da finansçıyla pazarlamacıya aynı dersleri aldırıyor. Hayatınızda benzer ortamlarda bir araya gelme ihtimalinizin düşük olduğu insanlarla bir araya geliyor ve arkadaş oluyorsunuz. Network’ünüz genişliyor ve iş hayatının farklı yönlerini görüyorsunuz.

*Tüm bu yazdıklarım kendi yaşadıklarımdan çıkardığım gözlemlerimdir. Herkes için ve her programda aynıları yaşanacak diye bir gereklilik yok tabi ki.

0

No Comments

Leave a Reply